Stanovy ATD ČR, z.s.

Článek I - Úvodní ustanovení

1. Název

Asociace technických diagnostiků České republiky, zapsaný spolek,
dále jen „Spolek“. Spolek užívá zkrácený název „Asociace technických diagnostiků ČR, z.s.“ nebo „ATD ČR, z.s.“.

2. Sídlo

VŠB - Technická univerzita Ostrava
17. listopadu 2172 / 15
Ostrava - Poruba
PSČ 708 33

3. Základní poslání

ATD ČR, z.s. je dobrovolnou, nepolitickou, nezávislou, neziskovou a profesní organizací vzniklou podle ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012, občanský zákoník, za účelem naplňování společného zájmu svých členů v technické diagnostice a údržbě, zejména pak v oborech diagnostiky elektrických zařízení, montážních a optických měření, termografie, tribodiagnostiky a vibrodiagnostiky.

 

Článek II - Činnost spolku

Hlavní činností Spolku je profesně sdružovat a zprostředkovávat kontakty odborníků, právnických a fyzických osob, vymezených čl. I odst. 3, a to jak z České republiky, tak ze zahraničí, za účelem předávání zkušeností a znalostí v oborech technické diagnostiky a údržby.

K dalším činnostem Spolku patří:

1. Zřizovat odborné skupiny pro obory uvedené v čl. I odst. 3 a metodicky řídit jejich činnost.

2. Za účelem zvyšování odbornosti svých členů a získávání nových informací organizovat mezinárodní odborné konference, prostřednictvím odborných skupin pořádat interaktivní semináře a profesní setkání osob certifikovaných v oborech technické diagnostiky, stejně jako provádět další nespecifikovanou odbornou činnost.

3. Vyvíjet aktivity v navazování kontaktů se stejně či podobně zaměřenými spolky a organizacemi jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

4. Na základě pověření Akreditovaného certifikovaného místa Domu techniky Ostrava (dále jen „ACM DTO CZ“) řídit a hodnotit činnost Schválených školících pracovišť (dále jen „SŠP“) pro profesní certifikaci osob k výkonu funkce Technik diagnostik v oborech uvedených v čl. I odst. 3 a činnost Programové komise pro technickou diagnostiku (dále jen „PK TD“).

5. Formou auditů PK TD zabezpečovat a kontrolovat činnost SŠP v souladu se statutem o autorizaci těchto pracovišť.

6. Ve spolupráci s odbornými skupinami vydávat řádná a zvláštní čísla časopisu Technická diagnostika (ISSN 1210-311X) ve vlastní režii nebo dodavatelsky. Za tímto účelem vytvářet a metodicky řídit Redakční radu uvedeného časopisu.

7. Mimo hlavní činnost příležitostně vyvíjet také vedlejší hospodářskou činnost ve formě nespecifikované výdělečné činnosti, slouží-li její účel výhradně k podpoře hlavní činnosti a pokud bude zisk z této činnosti použit pro spolkovou činnost a správu Spolku.

8. Prosazovat a hájit zájmy svých členů a zvyšovat společenské a odborné uznání profese Technik diagnostik v oborech uvedených v čl. I odst. 3. Svým členům a dalším příznivcům technické diagnostiky poskytovat odpovídající možnou pomoc formou odborných konzultací.

9. Na základě požadavků ad hoc vypracovávat recenze, odborné, resp. znalecké posudky. V případě možností nebo požadavků svých členů podávat či se partnersky podílet na grantových projektech nespecifikovaných programů.

10. O činnosti Spolku a jeho odborných skupin informovat prostřednictvím časopisu Technická diagnostika, na odborných konferencích, seminářích a profesních setkáních certifikovaných osob, členské schůzi a webových stránkách Spolku na adrese http://www.atdcr.cz.

 

Článek III - Členství ve spolku

1. Členství ve Spolku je dobrovolné a členem Spolku se na základě písemné přihlášky zaslané nejvyššímu orgánu ATD ČR, z.s. může stát:

  • fyzická osoba starší 18 let (individuální členství),
  • právnická osoba (kolektivní členství), která současně s přihláškou předkládá seznam osob kolektivního člena).

2. Členem Spolku může být fyzická nebo právnická osoba česká i zahraniční.

3. Členem ATD ČR, z.s. se žadatel stává po kladném vyjádření Nejvyššího orgánu spolku k podané přihlášce a následné úhradě členského příspěvku. Uvedený orgán má právo předloženou přihlášku zamítnout.

4. Výši ročního členského příspěvku stanovuje Nejvyšší orgán spolku.

5. Práva členů Spolku:

  • účastnit se všech forem činnosti Spolku,
  • být v souladu se stanovami informován o činnosti Spolku,
  • užívat výhod člena Spolku, podávat návrhy a připomínky Nejvyššímu orgánu spolku,
  • volit a být volen do orgánů Spolku.

6. Povinnosti členů Spolku:

  • dodržovat stanovy Spolku,
  • hájit zájmy Spolku a respektovat usnesení orgánů Spolku,
  • platit roční členské příspěvky,
  • aktivně se podílet na práci vybrané odborné skupiny.

7. Členové Spolku neručí za případné dluhy Spolku.

8. Nejvyšší orgán spolku má za povinnost vést řádně seznam svých členů, který je veřejný a umístěn na webových stránkách Spolku na adrese http://www.atdcr.cz.

9. Členství ve Spolku zaniká:

  • doručením písemného oznámení člena o vystoupení ze Spolku Nejvyššímu orgánu spolku,
  • nezaplacením ročního členského příspěvku,
  • zánikem Spolku či zánikem právnické osoby v případě kolektivního členství,
  • úmrtím člena Spolku,
  • vyloučením člena z rozhodnutí Nejvyššího orgánu spolku z důvodu chování člena, které není slučitelné se stanovami Spolku nebo etickými a profesními pravidly certifikovaného člena.

10. Spolek je oprávněn na základě rozhodnutí Nejvyššího orgánu spolku uplatnit vůči členovi další nespecifikované sankce.

 

Článek IV - Orgány spolku

1. Členská schůze

  • Členská schůze je tvořena shromážděním všech členů Spolku. Je svolávána Nejvyšším orgánem spolku jednou za rok. Projednává činnost Spolku za uplynulé období, hodnotí činnost všech orgánů Spolku, určuje hlavní zaměření činnosti Spolku, schvaluje stanovy Spolku a jejich změny, schvaluje zprávu o činnosti Nejvyššího orgánu spolku a Redakční rady časopisu, schvaluje zprávu o hospodaření a zprávu o revizi hospodaření Spolku.
  • Jednou za tři roky je Členská schůze schůzí výroční (volební). Jsou zvoleni členové Nejvyššího orgánu spolku, prezident Spolku a revizor hospodaření Spolku.
  • Na Členskou schůzi jsou zváni všichni členové Spolku. Členská schůze je usnášení schopná za účasti jakéhokoli počtu členů a usnáší se nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů s právem hlasovat a volit.
  • Právo zúčastnit se Členské schůze a hlasovat, volit a být volen mají všichni individuální a kolektivní členové Spolku. Každý individuální člen má jeden hlas. Jeden hlas má také každý přítomný zástupce kolektivního člena uvedený v seznamu tohoto kolektivního člena.
  • V průběhu funkčního období má Členská schůze právo na návrh nadpoloviční většiny všech členů Spolku odvolat členy volených orgánů Spolku a na jejich místa zvolit členy nové.
  • Členskou schůzi řídí prezident nebo viceprezident Spolku, případně osoba pověřená Nejvyšším orgánem spolku podle programu navrženého Nejvyšším orgánem spolku a schváleného Členskou schůzí.
  • Každá Členská schůze volí mandátovou a návrhovou komisi, volební členská schůze dále komisi volební. Zápis z Členské schůze provádí tajemník Nejvyššího orgánu spolku a nedílnou součástí zápisu je schválený návrh usnesení z členské schůze a zpráva o činnosti nejvyššího orgánu.
  • Na základě písemného požadavku nadpoloviční většiny všech členů Spolku musí být svolána mimořádná členská schůze.
  • Pokud by se Nejvyšší orgán spolku nebyl schopen sejít v usnášení schopné podobě a rozhodnout o svolání mimořádné Členské schůze, může v takovém případě mimořádnou Členskou schůzi svolat prezident nebo viceprezident Spolku.

2. Nejvyšší orgán spolku

  • Je nejvyšším orgánem Spolku v daném funkčním období a musí zasednout minimálně dvakrát za kalendářní rok. Další bezpodmínečně nutná zasedání jsou prováděna formou per rollam, resp. formou korespondenčního hlasování.
  • Je volen volební Členskou schůzí na funkční období tří let a v jeho čele je prezident Spolku zvolený volební Členskou schůzí na dané funkční období.
  • O každém jednání Nejvyššího orgánu spolku provádí tajemník zápis. Každý člen Nejvyššího orgánu spolku má jeden právoplatný hlas. Orgán je usnášení schopný, když je přítomna nadpoloviční většina zvolených členů a jeho usnesení je platné, když pro něj hlasovala nadpoloviční většina přítomných členů.
  • Členové Nejvyššího orgánu spolku jsou voleni jako celek, mimo funkce prezidenta Spolku. Nejvyšší orgán spolku má celkem 15 členů s hlasem rozhodujícím v následujícím složení:
    - prezident,
    - viceprezident,
    - tajemník + hospodář,
    - vedoucí odborné skupiny diagnostiky elektrických zařízení,
    - vedoucí odborné skupiny montážních a optických měření,
    - vedoucí odborné skupiny termodiagnostiky,
    - vedoucí odborné skupiny tribodiagnostiky,
    - vedoucí odborné skupiny vibrodiagnostiky,
    - člen, vedoucí Programové komise pro technickou diagnostiku,
    - člen, zástupce odborných skupin,
    - člen, zástupce odborných skupin,
    - člen, zástupce odborných skupin,
    - člen, zástupce odborných skupin,
    - člen, zástupce odborných skupin,
    - člen, zástupce Certifikační komise pro technickou diagnostiku.
  • Každého zasedání Nejvyššího orgánu spolku se mohou v zájmu vyšší informovanosti členů Spolku účastnit následující zástupci členské základny jako hosté s hlasem poradním:
    - emeritní prezident(i) a další čestní členové Spolku,
    - osoba(y) pověřené organizací konferencí a seminářů,
    - všichni členové PK TD,
    - revizor hospodaření,
    - vybraní zástupci odborných skupin,
    - dle potřeby přizvaný zástupce SŠP ATD ČR, z.s.,
    - zástupce ACM DTO CZ, Ostrava.

3. Statutární orgán spolku

  • Je pracovním nevoleným orgánem Spolku po dobu funkčního období Nejvyššího orgánu spolku, který řídí, organizuje a vykonává všechny další činnosti nutné pro řádný chod Spolku.
  • Zasedá minimálně dvakrát během kalendářního roku, zpravidla při zasedání Nejvyššího orgánu spolku. Další zasedání jsou určována ad hoc prezidentem Spolku či řešena v podobě per rollam nebo korespondenčním hlasováním.
  • Statutární orgán spolku je tříčlenný, když jeho členy se automaticky stávají zvolený prezident Spolku a dále členové Nejvyššího orgánu spolku zvolení do funkcí:
    - viceprezident Spolku,
    - tajemník + hospodář Spolku.

4. Další orgány spolku

Jedná se o ty orgány Spolku, které jsou potřebné k naplnění všech činností Spolku uvedených v čl. II těchto stanov. Personální složení dalších orgánů spolku navrhuje na svém zasedání Nejvyšší orgán spolku a schvaluje nejbližší Členská schůze Spolku. Další orgány spolku zasedají v případě nutnosti ad hoc, většinou systémem per rolam. Dalšími orgány spolku jsou:

  • Redakční rada časopisu Technická diagnostika, čítající 7 členů ve složení:
    - šéfredaktor časopisu,
    - zástupce šéfredaktora časopisu,
    - člen redakční rady,
    - člen redakční rady,
    - člen redakční rady,
    - člen redakční rady,
    - člen redakční rady.
  • Programová komise pro technickou diagnostiku ACM DTO CZ (dále jen „PK TD“), čítající 5 členů ve složení:
    - vedoucí PK TD,
    - zástupce vedoucího PK TD,
    - člen PK TD,
    - člen PK TD,
    - člen PK TD.
  • Certifikační komise pro technickou diagnostiku ACM DTO CZ (dále jen „CK TD“), čítající 3 členy,
  • Revizor hospodaření Spolku - je volen volební Členskou schůzí na základě návrhu Nejvyššího orgánu spolku.

5. Jednání jménem Spolku, jménem odborných skupin a jménem dalších orgánů Spolku:

  • Za Spolek vystupuje a jménem Spolku jedná prezident, viceprezident nebo tajemník - hospodář Spolku (členové Statutárního orgánu spolku). V nutných a mimořádných případech může být pověřen jednáním člen Nejvyššího orgánu spolku, ale vždy se souhlasem Statutárního orgánu spolku.
  • Za odborné skupiny Spolku zásadně jedná a vystupuje vedoucí odborné skupiny, případně jeho stanovený zástupce - člen odborné skupiny, který skupinu zastupuje společně s vedoucím odborné skupiny v Nejvyšším orgánu spolku jako jeho člen.
  • Za další orgány Spolku jedná a vystupuje šéfredaktor časopisu, vedoucí PK TD, vedoucí CK TD nebo jejich zástupce, ve zcela výjimečných případech pak ad hoc pověřený člen těchto orgánů.
  • Jednání týkající se hospodaření zásadně vede tajemník - hospodář Spolku za účasti ad hoc pověřeného člena Nejvyššího orgánu spolku.

 

Článek V - Zásady hospodaření spolku

1. Spolek je neziskovou organizací a jeho hospodaření se řídí obecně platnými právními předpisy.

2. Příjmy Spolku tvoří členské příspěvky, sponzorské dary, poplatky za autorizaci statutu SŠP, zisk z pořádaných odborných akcí a vedlejší hospodářské činnosti.

3. Výši individuálního a kolektivního ročního členského příspěvku stanovuje Nejvyšší orgán spolku.

4. Hospodaření Spolku se řídí předloženým ročním plánem rozpočtu, který podléhá schválení Nejvyšším orgánem spolku.

5. Roční zprávu o hospodaření schvaluje Nejvyšší orgán spolku a Členská schůze spolku. Stejná pravidla platí pro roční revizní zprávu o hospodaření.

6. Roční zúčtování daně provádí zásadně daňový specialista, a to na základě dohody o provedení práce.

7. Veškeré finanční prostředky Spolku jsou použity na krytí společných akcí Spolku, prezentování a administrativu Spolku a blíže nespecifikované další služby a práce nutné k činnosti Spolku.

8. Odměny členům Nejvyššího orgánu spolku, aktivním členům Spolku, dary při životních jubileích a podobně podléhají schválení Nejvyššího orgánu spolku. Totéž platí při podpoře všech aktivit odborných skupin a orgánů Spolku, které přímo souvisí s činností Spolku.

9. Podpisová práva k nakládání s finančními prostředky Spolku uloženými na účtu (účtech) u peněžních ústavů a ke schvalování a proplácení přijatých faktur za materiál a služby má tajemník - hospodář a prezident Spolku. Tyto osoby jsou současně oprávněny nakládat s finančními prostředky Spolku na hotovosti.

10. Bez předchozího souhlasu Nevyššího orgánu spolku má tajemník - hospodář a prezident právo rozhodnout o běžných provozních výdajích až do výše 10 000,- Kč.

11. Veškerý majetek ve vlastnictví Spolku musí být řádně spravován a evidován.

 

Článek VI - Závěrečná ustanovení

1. Práva a povinnosti Stanovami Spolku výslovně neupravené se řídí příslušnými právními předpisy, zejména pak ustanoveními zákona č. 89/2012, občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

2. Spolek může zaniknout rozhodnutím dvoutřetinové většiny hlasů všech členů Spolku s právem hlasovat. Případná likvidace Spolku se pak řídí plánem likvidace schváleným Členskou schůzí spolku, když pro něj musí hlasovat nadpoloviční většina všech členů Spolku s hlasovacím právem.

3. Likvidace závazků Spolku v souvislosti se zrušením Spolku se provede podle obecně závazných právních předpisů.

Stanovy byly schváleny:

  • dne 2.2.2015 Výborem ATD ČR, o.s., tzn. Nejvyšším orgánem ATD ČR, z.s.
  • dne 4.2.2015 Výroční členskou schůzí ATD ČR, o.s., tzn. Výroční (volební) Členskou schůzí ATD ČR, z.s.